blogy logo
login PRIHLÁS SA
BLOG terzeus
ČLÁNKY
DISKUSIE
SLEDOVAŤ BLOG
Welcome :)
TerzeusDenník Stalkera - Part 1
pridal Terzeus 15.10. 2010 o 13:35 V tejto poviedke čerpám z univerza hry Stalker. Preberám len prostredia, nie príbeh a postavy.

 

Dátum: 17.10.2010

 

     Ani neviem, či je tento dátum presný. V Zóne človek zabúda na mnoho vecí, a čas je jednou z nich. Odkedy som tu, si len odhadujem koľko toho vlastne prešlo. Rok, dva, či tri? Alebo je to len sen a som vo svojej mäkkej posteli, ako si ju pamätám z obdobia pred Zónou? To boli časy. Bezstarostný život, ustavičné zásoby peňazí a možnosti do konca kraja... Ale nenapĺňalo ma to. Aký to malo zmysel? Žiť ako v perinke, ale nebyť šťastný nie je presne tým, čo v živote chcem. Chcel som vedieť zmysel môjho bytia. Zmysel toho, prečo existujem. A preto som sa jedného dňa zbalil a odišiel bez toho, aby som niečo niekomu povedal.

 


 

     Do Zóny som sa dostal nelegálne, ako väčšina stalkerov... Neviem, či sa už môžem pokladať za stalkera, lebo môj spôsob života tu v Zóne nie je taký, aký by mal mať pravý stalker. Nesnažím sa často hľadať niečo užitočné a odchádzať na nebezpečné miesta. Som ako niektorí opatrnejší - držím sa na jednom mieste niekoľko týždňov, ba mesiacov - skrátka, kým je na danom mieste bezpečne. Keď začína prihárať, odchádzam.

 

     Hoci mám zopár dobrých zbraní, používam ich len zriedka. Často len na mutantov, prípadne na banditov, ak sa vyhrážajú útokom. Nesnažím sa ale vyhľadávať s nimi konflikty. Raz som ich už dvoch či troch musel zabiť, ale nemal som na výber... Čo som mal predsa robiť, ak som sa potreboval súrne dostať preč z Yantara? Vedci tam začali prevádzať nejaké nové experimenty, a súčasťou mohol byť výskyt smrtiacich anomálií. Nemohol som riskovať... A banditi stáli v ceste.

 

      Dnešok bol pomerne pokojný. Celý deň som presedel na skládke. Stalkeri ma tu pustili, sú jednými z tých priateľskejších... ale do reči sa púšťať veľmi nechceli. Doobeda som presnoril nejaké staré autá a videl som, že tunajší stalkeri si na prehľadávanie rôznych vecí nepotrpia. Našiel som nejaké náboje za sedadlom. Síce ich bolo len sotva sedem, a nie do zbraní, aké mám ja, ale nechať si ich bolo výhodné. Dajú sa ľahko predať. Tunajším ale nie. Sú dosť chudobní, a navyše majú dosť problémov postarať sa o seba pred nájazdmi divých svíň, nieto ešte robiť obchody s drahocennými nábojmi.


     Budem musieť skúsiť šťastie zajtra... a inde. Zájdem do Cordonu k priekupníkovi. Ten mi dá výhodný obchod, zarobím si čosi a možno aj stretnem aj niekoho, a kým by som sa mohol viac pozhovárať. Už ma to ustavičné držanie zavretých úst trápi. Nesmie zabudnúť, ako sa rozpráva... Občas si musím odpiť trocha vodky, aby som zahnal záchvaty žiaľu. Po príchode do Zóny som totiž odpoveď na svoju existenciu nenašiel. Život je tu horký a veľmi tvrdý, nie vyleštený ako život, ktorý som žil predtým.


      Aj tak ale neodídem. Niečo mi vraví, že Zóna mi dá odpovede... jednoducho dá. Už teraz som si istý aspoň v jednej veci - smrteľnosť človeka je tu na uvedomenie silnejšia ako v bežnom živote. Ustavičné omieľanie vraždy alebo tragédie v televíziách neukáže to, čo sa fakt deje pri smrti. V médiách sú to iba prázdne slová... Tu v Zóne sa smrť, napriek tomu, že je nevyhnutná pre každého, stáva silnejšou. Ak niekto zomrie... ak ho má niekto možnosť vidieť, ako zomiera... do vlastnej smrti na to nezabudne. Ja nezabudnem na stalkera s prezývkou Krab... V Zóne o ňom bolo počuť často, avšak nebol to typ, ktorého by človek len tak stretol v bezpečnejších končinách... Typy ako on sa potulovali po vysoko rádioaktívnych územiach a hľadali artefakty a dobrodružstvá... stratené peniaze a zbrane, trofeje, ktoré im zaručia moc a rešpekt. Asi pred týždňom sa ale náhle ráno vynoril z hmly lesa v okolí Skládky. Naokolo nebolo nikoho, aj keď pár stalkerov vždy strážilo bránu do skládky. Nikto si ho ale nevšimol. A ak aj - nemohli vedieť, o akú osobnosť sa jedná. Ani ja som nevedel, kto to je. Spozoroval som ho len kútikom oka.


      Krab blúdil očami všade okolo seba a nakoniec si ma všimol. Hľadal niekoho komu by mohol niečo povedať. Videl som, že je to niečo naliehavé. Aj z diaľky som spoznal, že čosi nie je v poriadku. Ťažko dýchal a došiel ku mne. Povedal mi svoje meno a na moje sa ani len neopýtal a už bľabotal veci, ktoré nedávali zmysel. Najprv som si pomyslel, že musel prísť do styku s Poltergeistom, ale taký šialený nie je snáď žiaden stalker. Hovoril niečo o elektrárni... Spoznával som iba slová "elektráreň", "zlo" a čosi, čo sa podobalo na "smrť" a "rozklad".


      Snažil som sa ho spýtať viac, ale bol absolútne nepríčetný a nakoniec umrel v záchvate a zástave dýchania. Z ničoho nič. Najčudnejšia smrť, akú som videl. Bez žiadnej príčiny. Ani radiácia to nemohla byť.Prezrel som ho a nenašiel som žiadne rany, ani stopy po guľkách. Keďže bol mŕtvy, vzal som si niektoré jeho veci a náboje. Nepochoval som ho.... v Zóne to bolo zbytočné. Zo začiatku som pociťoval k telu úctu, ale tu v Zóne to proste nemalo zmysel. Umrel a už je mŕtvy. Jeho telo je už zbytočné zakopať. Vezme to len čas a námahu, ktorú nakoniec zničia svine rozhrabujúce pôdu, lebo cítia rozklad nejakého tela.


      Slová Kraba mi napriek všetkým nelogickostiam vŕtajú v hlave. Čosi sa evidentne šíri od elektrárni. Zlo, ktoré roznáša smrť a rozklad... Čosi strašné. Mohlo to zlo súvisieť s úplne nelogickou smrťou Kraba? Ak áno, pôjdem do elektrárne... Možno tam nájdem odpovede na otázky, kvôli ktorým som sem prišiel. A možno sa tam stanem skutočným stalkerom...Prístupov 3613
Kvalita článku
(96,7%) hlasov 3

PRÍSPEVKY
SLEDUJETE
Prosím prihláste sa pre možnosť pridania komentáru.
Prihláste sa, alebo použite facebook login facebook login
ĎALŠIE ČLÁNKY V BLOGU
Aermoo M1 Rugged
[ 4.8.2018] (príspevkov 0)
Business English pre samoukov + CD
[ 28.4.2018] (príspevkov 0)
Amazing Motospeed V30 RGB Gaming Mouse
[ 9.11.2017] (príspevkov 0)
Amazing Motospeed CK98 RGB Gaming Mechan...
[ 8.11.2017] (príspevkov 0)
Review on Chuwi Lapbook 15,6'' from www....
[ 1.6.2017] (príspevkov 1)
Dojmy produktov z čínskeho e-shopu www.t...
[ 16.5.2017] (príspevkov 6)
Takto vyzerá hrdina nového Mass Effect: ...
[ 5.3.2016] (príspevkov 0)